Pojištění občanské odpovědnosti

Luděk Kovařík

13. 12. 2022

2 min. čtení

Pojištění odpovědnosti z občanského života. Možná si teď říkáte, co jsem to právě řekl a co tento pojem znamená. Nehledejte zatím ale nic složitého. V jednoduchosti řečeno je to pojistka na blbost tak, jak ji někteří z vás znají. Dnes se podíváme na to, co nám toto pojištění kryje, na co si dát při sjednávání pozor a jaké volit limity.

Kdy se pojistka na blbost bude hodit?

Tuto pojistku využijeme zejména v případě, když v běžném životě způsobíme někomu škodu. Uveďme si několik příkladů: Například pojedu ve městě na kole a zaviním dopravní nehodu. Pojedu do Rakouska na lyže, stane se nehoda, já srazím lyžaře přede mnou. Lyžař utrpí zranění a bude po mě vymáhat náhradu škody.

Možná si řeknete, že takové věci se vám nemůžou stát. Dejme si teď příklady, které jsou lépe představitelné: Jsem u známého na návštěvě a omylem mu shodím mobilní telefon na zem, telefon rozbiju. Další příklad: Jsem v supermarketu, zaškobrtnu a shodím regál s vínem. Toto je jen několik málo scénářů z mnoha, které mohou nastat.

Na koho se pojištění odpovědnosti z občanského života vztahuje?

Pojištění odpovědnosti z občanského života se vztahuje na celou jednu domácnost, tzn. na všechny osoby, dospělé i děti a jejich domácí mazlíčky, kteří žijí v jedné domácnosti společně.

Kolik pojištění občanské odpovědnosti stojí?

Cena tohoto pojištění se pohybuje řádově ve stovkách nebo nízkých tisících korun za rok. Je to levné pojištění, které vám může ušetřit klidně statisíce nebo miliony. Cena se odvíjí zejména od toho, jestli mám limit krytí na 1, 5, 10 nebo 50 milionů.

Na co si dát při sjednávání tohoto pojištění pozor?

Při sjednávání pojištění občanské odpovědnosti si doporučuju projít detaily smlouvy, abyste věděli, jaké pojišťovna může uplatňovat výluky a na co se pojištění nemusí vztahovat. Můžete se například setkat s tím, že některé pojišťovny nemají v základní verzi produktu krytí drobných škod na elektronice. Některé naopak nemusí krýt věci, které máte pronajaté nebo převzaté.

Další věc, kterou si doporučuju pohlídat je limit plnění. Nejnižší limity bývají v řádech jednotek milionů. Naopak ty nejvyšší bývají klidně 25 nebo 50 milionů Kč. V tomto případě nedoporučuju jít po těch nejnižších limitech, ale volit minimálně 10 a více milionů.

Rozdíl mezi pojištění odpovědnosti s limitem 1 000 000 Kč a limitem 10 000 000 Kč bude v řádech nízkých stokorun za rok. Když už pojistku platím, nechci se přeci dostat do situace, kdy způsobím větší škodu a limit 1 000 000 Kč mi nebude stačit. Přitom taková událost není vůbec nereálná a běžně se nám v životě může stát.

Kde si pojištění občanské odpovědnosti můžu sjednat?

Pojištění občanské odpovědnosti bývá často součástí smlouvy o pojištění vaší nemovitosti, respektive domácnosti, kde už tuto pojistku můžete mít zahrnutou. Doporučuju proto zkontrolovat limit, který v pojistce máte a případně jej navýšit. Pokud zjistíte, že pojištění odpovědnosti vůbec nemáte, sjednáte jej téměř v kterékoli pojišťovně jako je Uniqa, ČSOB, Direct a mnoho dalších. Pokud byste chtěli zpracovat srovnání cen a pojistných podmínek u jednotlivých pojišťoven, neváhejte kontaktovat mě nebo někoho z mých kolegů.

Další články, které by vás mohly zajímat

Zajímá vás něco dalšího?

Ať už vás zajímá jakékoliv jiné téma z oboru financí,
dejte nám vědět. Rádi vám poradíme.

info@imperialvision.cz

+420 733 433 020

8 + 7 =